RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!!

Na czym polega Zapis danych w trybie Inteligentnym vs Co sekundę na urzadzeniach firmy Garmin?

07-04-2021

Zapis danych jest to jedno z tych ustawień, które zmieniam za każdym razem, gdy wyjmuję nowy zegarek Garmin z pudełka. Wiele urządzeń Garmin oferuje do wyboru dwie różne opcje zapisu aktywności: inteligentne nagrywanie i nagrywanie co sekundę. Zawsze używam funkcji Every Second Recording (co sekundę).

Inteligentny zapis rejestruje punkty danych tylko w przypadku zmian kierunku, prędkości, tętna lub wysokości. Tymczasem Every Second Recording robi dokładnie to, co mówi - punkty danych będą rejestrowane co sekundę.

Domyślnie inteligentne nagrywanie jest włączone w większości zegarków GPS firmy Garmin. Nie zwiększa to żywotności baterii, ale raczej dlatego, że inteligentne nagrywanie pozwala na mniejsze pliki, które zajmują mniej pamięci.

Trzeba zauważyć, że rejestracja w trybie inteligentnym nie wpływa ujemnie na jakość danych rejestrowanej aktywności, takich jak tempo, dystans czy tętno. Tryb inteligentny wpływa jedynie na dane zapisywane do pliku na potrzeby archiwizacji w urządzeniu czy w Garmin Connect, poprzez usunięcie danych punktów, które zasadniczo są zbędne.

Rozmiar pliku nie jest jednak tak wielkim problemem, tym bardziej że w 2021 roku większość urządzeń firmy Garmin posiada obszerną pamięć do zapisywania naszych aktywności:

 

Fenix 6s/6/6X – 32 GB


Fenix 5s/5/5X – 16 GB


Forerunner – do 200 godzin aktywności

 

Odkryłem, że funkcja Every Second Recording zapewnia bardziej szczegółowe i dokładne śledzenie. Oto jak włączyć to na zegarku:

  • Przejdź do Ustawień
  • Wybierz System
  • Kliknij Zapis danych
  • Wybierz OSZCZĘDNIE/INTELIGENTNIE albo to co ja preferuję czyli CO SEKUNDĘ

 

Przykład urządzenie Garmin Fenix 3

                              

 

Przykład urządzenie Garmin Fenix 6X

 

                      

 

Jaka jest różnica między nagrywaniem co sekundę a inteligentnym nagrywaniem?

Ze strony internetowej Garmin:

„Niektóre urządzenia Garmin oferują wybór inteligentnego nagrywania lub nagrywania co sekundę.

Inteligentne nagrywanie rejestruje kluczowe punkty, w których urządzenie fitness zmienia kierunek, prędkość, tętno lub wysokość. Ten typ nagrywania pozwala użytkownikowi wydłużyć czas nagrywania, biorąc pod uwagę fakt, że rejestruje mniej punktów danych, a tym samym zajmuje mniej pamięci.

Funkcja rejestracji co sekundę rejestruje informacje o aktywności co sekundę, niezależnie od tego, czy urządzenie zmienia kierunek, prędkość, tętno czy wysokość. Ten typ nagrywania zapewnia bardziej zdefiniowany dziennik danych Twojej aktywności. Jednak czas nagrywania zostanie skrócony, ponieważ zajmuje więcej pamięci.