RATY 0%!!! PIERWSZA RATA PO WAKACJACH! RATY 0%!!!

Garmin Enduro vs Fenix 6, czyli co warto wiedzieć przed zakupem

19-02-2021

Garmin Enduro vs Fenix 6, czyli co wartow wiedzieć przed zakupem

Enduro to najnowszy dodatek do stale rosnącej linii urządzeń do noszenia firmy Garmin. Ten jest opisywany jako lekki, ultrawydajny zegarek GPS. Jest zasilany energią słoneczną i jest przeznaczony dla ekstremalnych sportowców wytrzymałościowych.

Najbliższym porównaniem jest Garmin Fenix 6x Pro Solar. Istnieją jednak między nimi istotne różnice. Najważniejsze jest to, że Enduro może działać znacznie dłużej. Jednak Garmin musiał poświęcić część funkcjonalności, aby to osiągnąć.


Garmin Enduro vs Fenix 6: Projekt i sprzęt

Fenix 6 jest obecnie królem grona Garmina. Występuje w wielu wariantach i rozmiarach. Z drugiej strony Enduro ma tylko jeden rozmiar i dwa warianty.

Kupując Fenix 6 możesz wybierać pomiędzy wersją S na małe nadgarstki, zwykłą i X na duże nadgarstki. Co więcej, istnieje wariant Pro, Pro Solar i kilka wykonanych z Szafirowym szkłem. Daje to w sumie 8 różnych modeli Fenixa 6, a ich cena waha się od 1989 zł do 4149 zł.

Mierzący 51 x 51 x 14,9 mm, Enduro ma dokładnie takie same wymiary jak Fenix 6X.
Jeśli chodzi o projekt, większość rzeczy jest taka sama. Oba zegarki mają 1,4-calowy, widoczny w słońcu, transreflektywny wyświetlacz Memory-In-Pixel o rozdzielczości 280 x 280 pikseli. Oba zegarki mają również wodoodporność do 10ATM.

Istnieją jednak niewielkie różnice w wadze. Enduro jest lżejsze. Z paskiem jego stalowa wersja ma 72 gramy, a tytan zaledwie 58 gramów. W modelu Fenix 6X waży 82 gramy.
Jak wspomniano, modele Fenix 6 mają wariant solarny Pro i Pro bez solara. Mniejsze wydania mają również wersję podstawową (inną niż Pro). Brakuje mu muzyki, map i WiFi.

W pewnym sensie Enduro jest odpowiednikiem wariantu innego niż Pro, ale z dodatkiem ładowania słonecznego. Wszystko to oznacza, że żywotność baterii jest niesamowita!

Możesz spodziewać się nawet 50 dni w trybie smartwatcha na Enduro i niesamowitych 65 dni w przypadku energii słonecznej. Z GPS, zegarek będzie działał do 70 godzin i 80 godzin z energią słoneczną. Istnieją również różne opcje oszczędzania baterii na maksymalnie 130 dni / 1 rok z energią słoneczną między ładowaniami.

Fenix 6X Pro Solar również nie rozczarowuje pod tym względem. Ale 21 dni (24 z energią słoneczną) w trybie smartwatcha to mniej niż połowa tego, co można uzyskać w Enduro. Przy włączonym GPS zegarek działa przez co najmniej 60 godzin.

Czujniki są takie same w całej gamie Fenix i Enduro. Garmin ich nie zaktualizował.

Otrzymujesz więc pełną gamę obejmującą akcelerometr, żyroskop, kompas, termometr, pulsoksymetr, wysokościomierz barometryczny, nadgarstkowy czujnik tętna Garmin Elevate i GPS / GLONASS / Galileo. Dostępne jest również NFC do płatności zbliżeniowych.

Oto tabela ilustrująca różnice sprzętowe między Fenix 6X Pro Solar i Enduro.

  Enduro Fenix 6x Pro Solar
Materiał ramki stal nierdzewna lub tytan pokryty diamentopodobnym węglem (DLC) tytan lub tytan pokryty diamentem (DLC)
Materiał paska bardzo lekki, elastyczny nylonowy haczyk i pętelka silikon lub tytan
Waga Stal: 72 g (tylko etui: 66 g)
Tytan: 58 g (tylko etui: 52 g)
Tytan: 82 g - etui z silikonowym paskiem (tylko etui: 54 g)
Żywotność baterii Smartwatch: do 50 dni / 65 dni z energią słoneczną *
Tryb oszczędzania baterii: do 130 dni / 1 rok z baterią słoneczną *
GPS: do 70 godzin / 80 godzin z baterią słoneczną **
Tryb GPS z maksymalną baterią: do 200 godzin / 300 godzin z baterią słoneczną **
Aktywność GPS ekspedycji: do 65 dni / 95 dni z użyciem energii słonecznej
Smartwatch: do 21 dni / 24 dni z baterią słoneczną *
Tryb oszczędzania baterii: do 80 dni / 120 dni z baterią słoneczną *
GPS: do 60 godzin / 66 godzin z baterią słoneczną **
GPS + muzyka: do 15 godzin / 16 godzin z baterią słoneczną **
Tryb GPS z maksymalną baterią: do 120 godzin / 148 godzin z baterią słoneczną **
Aktywność GPS ekspedycji: do 46 dni / 56 dni z użyciem energii słonecznej
Pamięć / historia 64MB 32GB
Łączność Bluetooth Smart, ANT+ Bluetooth, ANT+®, Wi-Fi
Odtwarza i steruje muzyką Nie Tak
Przechowywanie muzyki Brak Do 2000 utworów
Cena Od 3649 zł do 4099 zł Około 4039 zł

 

Garmin Enduro vs Fenix 6: śledzenie aktywności i inteligentne funkcje

Jeśli chodzi o podstawową aktywność i śledzenie sportu, nie znajdziesz wiele różnic między Enduro i Fenix 6. Jednak pierwszym z nich jest brak wbudowanej pamięci na muzykę, brak map, Wi-Fi ani fabrycznie załadowanych pól golfowych. Z tego powodu Enduro ma znacznie mniej pamięci niż Fenix 6x Pro (64 MB vs 32 GB).

To one mają największy wpływ na rekreację na świeżym powietrzu. Oznacza to, że Enduro omija takie rzeczy, jak fabrycznie załadowane mapy topograficzne, fabrycznie załadowane mapy dróg i szlaków, fabrycznie załadowane mapy ośrodków narciarskich, wsparcie kartografii do pobrania.

To trochę zagadka. Enduro jest przeznaczone dla biegaczy ultra. Ale wielu z nich biegnie po szlakach i czasami używa map do nawigacji!
Enduro wnosi jednak kilka nowych rzeczy na stół. Obejmuje to nieco zmodyfikowaną wersję VO2 max firmy Garmin o nazwie Trail Run VO2 max, licznik czasu odpoczynku dla ultra-biegania oraz informacje o podjazdach, zjazdach i płaskich odcinkach.

Warto zaznaczyć, że te funkcje są obecnie w fazie beta w Fenix 6.

 

Garmin Enduro vs Fenix 6: podsumowanie

Jeśli szukasz zegarka outdoorowego do przygód, to dobrze że tutaj jesteś. Linia Fenix 6 to szczyt w swojej ofercie. Zawiera prawie wszystko, co ma do zaoferowania firma Garmin.

Enduro to nieco zmodyfikowana wersja Fenixa 6X Pro Solar. Ale bez muzyki, map i WiFi - dość ważne zaniedbania. Jest to zegarek stworzony specjalnie dla wielodniowych ultramaratończyków. Pokochają oni niesamowitą żywotność baterii i dodatkowe funkcje Enduro.

 

ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ: SPORTIVO.PL

LINK GARMIN FENIX 6

LINK GARMIN ENDURO