Ikona Darmoej wysyłki

Darmowa
wysyłka

Ikona dostawy

Dostawa
24h

Płatności
on-line

Ikona 14 lat na rynku

14 lat
na rynku

Ikona tysiące zadowolonych klientów

Tysiące zadowolonych
klientów

Ikona salony stacjonarne

Salony
stacjonarne

Trening na tętno maksymalne z Garminem

 

Trening na tętno zapewnia informację zwrotną, która jest specyficzna dla twojego ciała w danym dniu. Pozwala również na elastyczność w dostosowaniu treningu do swojego poziomu oraz możliwości modyfikacji planu treningowego z drogi lub ścieżki na szlak. To nie wymaga doktoratu! Wszystko, czego wymaga, to chęci monitorowania danych dotyczących tętna oraz chęci do biegania i adaptacji. Jak tylko zaczniesz nosić swój pulsometr, zaczniesz zbierać dane. Nowe modele Garmina mają już wbudowany czujnik tętna są to np.
  
Jednak jeśli chodzi o tętno maksymalne, to w tym wypadku dokładniejszy będzie czujnik tętna zakładany na klatkę piersiową, powyższe modele również się z  nim parują. Czujnik zewnętrzny o wiele lepiej sobie radzi przy wyższych tętnach niż HR Elevate którego odczyt jest z nadgarstka w zegarku. Jeśli chodzi o zewnętrzne  czujniki tętna na klatkę piersiową, opisaliśmy je tutaj.

Jeśli nosisz Garmina przez dłuższy czas, możliwe jest, że już osiągnąłeś odczyt maksymalnego tętna, ale jeżeli nie wykryłeś swojego maksymalnego tętna i będziesz chciał określić swoją dokładną maksymalną wartość to polecam prosty test wydajnościowy Pfitzingera i Douglasa.

TEST MAX TĘTNA

  1.    Znajdź wzgórze, które jest umiarkowanie strome i ma długość od 1/3 do 1/2 mili. (600 m)
  2.    Rozgrzewka z delikatnym joggingiem przez 10-15 minut.
  3.   Po włączeniu zegarka biegnij pod górę tak mocno, jak tylko możesz, na 600 metrów (Powinno to być maksymalnie intensywne)
  4.     Bieg z powrotem w dół i powtórz krok 3 jeszcze dwa razy.
  5.   Dwie minuty po ostatnim podjeździe zatrzymaj bieg i zapisz bieg. Dane zegarka powinny być wystarczające, aby dostosować maksymalne tętno, a na zegarku powinna pojawić się nowa wartość tętna maksimum
Jeśli wykonałeś test maksymalnego tętna, zegarek spersonalizuje strefy treningowe, aby dopasować je do aktualnej kondycji. To uwolni cię od bycia zaniepokojonym podczas treningu tempa, ponieważ będziesz funkcjonował na tym, co jest dobrze dopasowane do specyficznych zdolności twojego ciała.Zauważysz, że rzeczy takie jak sen i klimat będą miały wpływ na twoje tętno.

Jeśli miałeś słaby sen, walczysz z chorobą lub pogoda jest obfita w wysoką temperaturę, twoje serce będzie pracowało ciężej, albo będziesz wolniejszy, aby dotrzeć do każdej strefy treningowej. Znając swoje maksymalne tętno będziesz bardziej pewny, że twój trening będzie tym, z czym twoje ciało poradzi sobie. Działa to również w drugą stronę. Jeśli masz fajny dzień i jesteś wypoczęty, być może będziesz musiał biegać szybciej, aby osiągnąć swój cel i określony rytm serca!

Aby zobaczyć aktualną strefę tętna, wystarczy skorzystać z przycisku lewej dolnej strzałki, aby przewijać ekrany podczas biegu. Strefa tętna zostanie wyświetlona na oddzielnym ekranie. Możesz również ustawić sobie średnie tętno okrążenia dostępne w jednym z pól danych, co zapewnia lepszy ogólny pomiar treningu.

Dobrym pomysłem jest zbudowanie silnej bazy łatwego, aerobowego biegu przed wykonywaniem bardziej intensywnych treningów, jednakby biegać łatwo po szlakach, musisz mieć dużo samodyscypliny! Kiedy podjeżdżasz w górę, twoje tętno wzrośnie. Aby utrzymać bieg w strefach łatwych / aerobowych, może zaistnieć potrzeba zwolnienia do podwyższenia. Jest to całkowicie dopuszczalne podczas biegania szlakiem. To dobra praktyka by używać monitora tętna firmy Garmin do informowania o przekroczeniu limitu aerobowego i pomocna przy zbyt szybkim wchodzeniu do ultramaratonu.

Bieganie po wzgórzach jest bardziej przydatne, jeśli trenujesz na krótsze wyścigi. Jednak ważne jest, aby nie robić tego zbyt często z powodu stresu. Ważne jest, aby pamiętać, że strefa 5 na twoim Garminie, jest najbardziej intensywną strefą, która ma największy potencjał do obrażeń, jeśli jest wykonywana zbyt często lub zbyt długo.Trenowanie raz w tygodniu na tym poziomie daje mnóstwo korzyści dla większości sportowców. Trener Jack Daniels sugeruje, że te treningi w 5 strefie powinny składać się z nie więcej niż 10% całkowitej tygodniowej  pracy.
 

 Jeśli twój trening wynosi 6 × 800, a interwał 800 zajmuje 4 minuty na torze, trenuj przez 4 minuty w strefie maksymalnej, a następnie jogging regeneracyjny lub trasa 3-4 minutowa, powtarzana 5 razy. Możesz wybrać krótkie wzgórze, aby to zrobić, biegając w dół wzgórza po każdym pojedynku, lub możesz wybrać płaską ścieżkę, która jest gładka i miękka. Tak czy inaczej, celem jest poświęcenie jak największej ilości czasu w strefie czerwonej / maksymalnej, podczas każdego 4-minutowego powtórzenia. Gdybyś chciał poprawić trening na  szlaku, ważne jest, aby spędzić jak najwięcej czasu na powierzchniach, które są podobne do tych na wyścigu, jednak robienie tych ćwiczeń na torze nie jest złym pomysłem. Przy wszystkich tych wskazówkach trening z Garminem powinien być zabawą i przynieść fantastyczne rezultaty.

Pulsometry Garmin można nabyć w sklepie SPORTIVO.pl