RATY 0% ! RATY 0% ! RATY 0% ! RATY 0% ! RATY 0% ! RATY 0% !

NOWY GARMIN FENIX 7 – CZY WARTO BYŁO CZEKAĆ?

18-01-2022

KRÓTKI PRZEGLĄD NOWYCH FUNKCJI I PORÓWNANIE MODELI

Garmin długo kazał nam czekać na następną odsłonę flagowego modelu serii Fenix czyli najlepszego zegarka sportowego z GPS. Patrząc na poprzednie lata, następcy serii Fenix 6 mogliśmy się spodziewać w okolicach sierpnia 2021 roku. Niestety sytuacja na światowych rynkach zweryfikowała plany lidera na rynku sportowych zegarków i na kolejną odsłonę musieliśmy czekać aż do dzisiaj. Czy było warto wstrzymywać się z zakupem topowego modelu? Na pierwszy rzut oka, naszym zdaniem …warto! Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że kolejne wersje flagowych modeli, czy to telefonów czy zegarków, nie zawsze wnoszą wartościowe zmiany czy nowe funkcje. Czasem zmiany można nazwać ewolucją, a zdecydowanie rzadziej rewolucją. W tym przypadku, ze względu na kilka kluczowych zmian, możemy śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z małą „rewolucją”. Ale po kolei.

WYGLĄD

Rodzina zegarków FENIX 7

Fenix 7 Zobacz więcej

Tutaj za wiele się nie zmienia, choć i na tym polu nie możemy powiedzieć, że jest nudno. Seria Fenix od zawsze charakteryzuje się specyficznym designem. I tym razem producent pozostał wierny tej charakterystyce. Seria Fenix w siódmej odsłonie prezentuje nam się tradycyjnie już w trzech rozmiarach: Fenix 7s (rozmiar koperty 42mm), Fenix 7 (rozmiar koperty 47mm) oraz największy Fenix 7x (rozmiar koperty 51mm). Na pierwszy rzut oka w wyglądzie za wiele się nie zmieniło, solidna koperta, duży wyświetlacz, 5 przycisków do obsługi. Ale wprawne oko zauważy, że w porównaniu do Fenix 6 z bezelu zniknęły charakterystyczne śrubki. Niby drobiazg, ale zegarek wygląda bardziej elegancko. Sam bezel wydaje się również bardziej płaski, coś na kształt Tactix’a Delty. Prawy górny przycisk zyskał też kolorystyczny akcent, który nieco „ożywia” zegarek.

Modeli w wersji 7s jest aż 9 w różnych wersjach kolorystycznych! Siedem z nich jest przeznaczonych do tradycyjnej dystrybucji, a dwa pozostałe tylko dla kanału jubilerskiego. Mnogość odmian tego modelu w wersji „s” to chyba ukłon w stronę kobiet, dla których estetyka nierzadko jest na pierwszym miejscu w doborze zegarka z GPS czy do różnego typu aktywności sportowych.

Pośrednia gabarytowo wersja Fenix 7 dostępna jest w siedmiu zestawieniach (w tym 2 tylko dla kanału jubilerskiego), a największa wersja Fenix 7x w sześciu i odpowiednio 2 dla jubilerów. W wersji 7 i 7x kolorystyka jest podobna jak była w wersjach Fenix 6. Czyli mamy do wyboru „bazową” 7 ze srebrnym pierścieniem, ciemnografitową oraz czarną kopertę w obydwu wersjach 7 oraz 7x i dodatkowo znane już zestawienie „mineral blue”, czyli połączenie przyciemnianej bieli z eleganckim, niebieskim pierścieniem.

Zagadką pozostaje kwestia, dlaczego producent zdecydował się wypuścić praktycznie bliźniacze modele w wersji Fenix 7 i 7x Sapphire, które różnią się jedynie… odcieniem. Tak, to nie pomyłka. Mamy do wyboru zegarki, gdzie jeden jest czarny, a drugi …prawie czarny, a dokładniej nazywa się „Carbon Gray”. Jego odcień jest odrobinę jaśniejszy od bliźniaczego modelu. Jaki w tym producent widział sens, jeszcze nie wiemy. Rynek jak zawsze zweryfikuje wszystko.

Jeśli chodzi o materiał, z którego zrobione są urządzenia, to w wersjach bazowych 7s i 7 jest to srebrna stal nierdzewna, w wersjach Fenix 7s Solar, Fenix 7 Solar oraz Fenix 7x Solar – stal nierdzewna PVD, a w wersjach Fenix 7s Sapphire Solar, Fenix 7 Sapphire Solar, oraz Fenix 7x Sapphire Solar jest to tytan z powłoką DLC.

KONFIGURACJE MODELI

Tym razem GARMIN dał nam spore możliwości wyboru. Tak naprawdę mamy do dyspozycji 3 wersje konfiguracji w każdym z rozmiarów:

  • wersje ze wzmocnionym szkłem (dwa modele 7s i jeden 7)
  • wersje SOLAR czyli z doładowaniem solarnym i równocześnie ze szkłem POWER GLASS (dwa 7s i po jednym w wersja 7 i 7x)
  • wersje topowe, czyli SAPPHIRE SOLAR czyli doładowanie solarne ze szkłem szafirowym, odpornym na zarysowania (trzy w wersji 7 i trzy w wersji 7x)

Jak widać doładowanie solarne stało się praktycznie standardem. Rozmiar 7x nie występuje już bez tego, klasyczna „siódemka” ma tylko jeden model bez doładowania, a 7s dwa. Producent zapewnia, że tym razem SOLAR jest o wiele bardziej efektywny. Jak jest w praktyce sprawdzimy niebawem i opiszemy w naszych testach.

KLUCZOWE FUNKCJE

A teraz to, co najważniejsze. Jakie są nowe czy ulepszone funkcje w serii Fenix 7 w stosunku do serii Fenix 6. A jest o czym pisać. W tym tekście omówimy jedynie najważniejsze z nich i tylko skrótowo, a z czasem poświęcimy temu więcej uwagi w kolejnych tekstach.

 

UDOSKONALONA BATERIA

Aby maksymalnie wydłużyć czas pomiaru aktywności, znacznie wydłużono czas pracy baterii we wszystkich zegarkach z serii fenix 7. Opcjonalna soczewka solarna pozwala wybrać się jeszcze dalej, wydłużając czas pracy baterii w trybie GPS o około 30% w stosunku do zwykłego użytkowania. Czas pracy na baterii przedstawia się teraz naprawdę imponująco i wygląda tak:

  • Fenix 7s: Smartwatch: Do 11 dni/14 dni z ładowaniem słonecznym* / Tylko GPS: Do 37 godzin/46 godzin przy zasilaniu energią słoneczną / Expedition GPS: Do 26 dni/43 dni przy zasilaniu energią słoneczną*
  • Fenix 7: Smartwatch: Do 18 dni/22 dni z zasilaniem słonecznym* / Tylko GPS: Do 57 godzin/73 godzin przy zasilaniu energią słoneczną** / Expedition GPS: Do 40 dni/74 dni przy zasilaniu energią słoneczną*
  • Fenix 7x: Smartwatch: Do 28 dni/37 dni z zasilaniem słonecznym* / Tylko GPS: Do 89 godzin/122 godzin przy zasilaniu energią słoneczną** / Expedition GPS: Do 62 dni/139 dni przy zasilaniu energią słoneczną*

 

EKRAN DOTYKOWY I PRZYCISKI

Stało się! Pierwszy raz w historii zegarki serii Fenix otrzymały możliwość obsługi przy pomocy dotykowego ekranu. „Możliwość” ponieważ to użytkownik zdecyduje, czy chce z takiej opcji skorzystać. I to chyba jest najlepsze możliwe rozwiązanie. Tradycjonaliści mogą pozostać przy swoich przyzwyczajeniach, a osoby, którym tego rodzaju obsługi brakowało w Fenix’ach, w końcu dostaną to co chciały. Z pewnością zdecydowanie zwiększy to szybkość dostępu do wybranych funkcji typu Garmin Pay czy odtwarzanie muzyki.

 

WBUDOWANA LATARKA

Aby ułatwić orientację w warunkach słabego oświetlenia, wbudowana latarka multi-LED zapewnia szybki dostęp do jasnej, stabilnej wiązki światła. Oferuje również tryb światła dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas biegania po zmroku. (Dostępna tylko w zegarkach Fenix 7X).

 

USTAWIENIA SYNCHRONIZACJI

Użytkownicy mogą teraz dostosowywać ustawienia urządzenia za pomocą telefonu (Garmin Connect) i/lub zegarka. Ustawienia są synchronizowane w czasie rzeczywistym, co ułatwia konfigurację.

 

MAPY TOPOGRAFICZNE WIELU KONTYNENTÓW

Tym razem mapy TopoActive do zegarka pobieramy bezpłatnie sami. Są to jednak mapy całego świata. Robimy to za pośrednictwem Wi-Fi, w które są wyposażone wszystkie wersje zegarków serii Fenix 7. Wersje Sapphire Solar maja już wgrane lokalne mapy, są one fabrycznie zainstalowane. Mamy możliwość wyświetlania konturów terenu, wysokości, szczytów, parków, widzimy linie brzegowe, rzeki, jeziora i inne obiekty geograficzne.

 

PRZED TOBĄ

W trakcie aktywności mamy możliwość uzyskania natychmiastowej informacji o ciekawych punktach POI (points of interest) znajdujących się przed nami. Możemy sprawdzić wskaźniki wydajności, czas do punktu, dystans oraz informacje o wzniesieniach, a także kluczowe punkty na trasie.

 

MAPY SKIVIEW

Fabrycznie zainstalowane mapy tras narciarskich SkiView, możemy sprawdzić nazwy tras i oceny trudności dla ponad 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie.

 

OBSŁUGA RÓŻNYCH SYSTEMÓW NAWIGACJI SATELITARNEJ

Dostęp do wielu globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GPS, GLONASS, GALILEO). Zegarki w wersji Sapphire Solar Edition oferują doskonałą dokładność opartą o technologię, która dotychczas dostępna była tylko dla wojska. Dostęp do wielu częstotliwości satelitów, aby zwiększyć dokładność lokalizacji na obszarach, gdzie sygnały GNSS są odbijane, słabe lub zazwyczaj nie docierają.

 

ANIMOWANE TRENIGI

Zegarek oferuje łatwe do wykonania, animowane treningi cardio, siłowe, jogi i pilatesu, które można wyświetlać na ekranie. Można wybrać jeden z fabrycznie wgranych animowanych treningów lub pobrać więcej z platformy Garmin Connect™ po sparowaniu z kompatybilnym urządzeniem.

 

Wymienione funkcje to tylko te nowe i jest to ułamek możliwości nowych multifunkcyjnych zegarków z GPS serii Fenix 7. Jest jeszcze ogromna liczba innych funkcji, wśród których każdy znajdzie to, czego potrzebuje. Nie wspominam już o tych doskonale znanych z poprzednich serii, jak możliwość odtwarzania muzyki, kilkanaście gotowych programów aktywności sportowych, płatności Garmin Pay, pulsometr, pulsoksymetr, inteligentne powiadomienia z telefonu i wiele, wiele innych. Na ten moment możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że zegarki serii Fenix 7 to absolutny top na rynku zegarków sportowych i konkurencja ma bardzo dużo do nadrobienia w najbliższym czasie.

 

CENA

No cóż, urządzenia Garmin nigdy nie należały do najtańszych, ale też zawsze otrzymywaliśmy produkt najwyższej klasy. W porównaniu do poprzedniej serii, cena poszła w górę dość znacznie, ale też liczba zmian i modyfikacji jest duża. Możemy śmiało powiedzieć, że to w tej chwili najlepszy tego typu zegarek na rynku bez względu na markę i otrzymujemy jakościowo produkt adekwatny do jego ceny. Na dzień pisania tego artykułu ceny przedstawiają się następująco:

Można dokonać zakupu na raty 0%, daje już pewną "ulgę" przy zakupie tego najlepszego, multisportowego zegarka z GPS. Zakupu można dokonać online, a urządzenie otrzymasz albo wysyłkowo, albo można odebrać osobiście w jednym z naszych salonów:
PORÓWNANIE PRODUKTÓW FENIX 7 / EPIX 2 / FENIX 6

 

  Fenix 7s/Solar/Solar Sapphire Fenix 7/Solar/Solar Sapphire Fenix 7x Solar/Solar Sapphire Epix 2/Sapphire Fenix 6s/Pro/Sapphire/Solar/Pro Solar Fenix 6/Pro/Sapphire/Solar/Pro Solar Fenix 6x Pro/Sapphire/Solar
Rozmiar koperty 42mm 47mm 51mm 47mm 42mm 47mm 51mm
Wielkość wyświetlacza 1,2 cala 1,3 cala 1,4 cala 1,3 cala 1,2 cala 1,3 cala 1,4 cala
Rodzaj wyświetlacza Transreflektywny MIP Amoled Transreflektywny MIP
Materiał soczewki Wzmocnione / Power Glass / Power Sapphire Wzmocnione / Power Sapphire W modelach 6s/6 - Corning Gorilla Glass DX / Szafirowe / W modelach Solar - Power Glass
Materiał bezela i tylnej obudowy Stal nierdzewna / Stal nierdzewna PVD / Tytan DLC Stal nierdzewna PVD / Tytan DLC W modelach 6s/6 - Stal nierdzewna / W modelach Pro, Sapphire i Solar - Tytan DLC
Typ ekranu Dotykowy / przyciski funkcyjne Przyciski funkcyjne
Waga 63 / 63 / 58 gramów 79 / 79 / 73 gramy 95 / 89 gramów 76 / 70 gramów 58 / 61 / 61 / 60 gramów 80 /83 / 83 / 85 gramów 93 / 93 / 82 gramy
Rozdzielczość wyświetlacza 240x240 pikseli 260x260 pikseli 280x280 pikseli 454x454 pikseli 240x240 pikseli 260x260 pikseli 280x280 pikseli
Wymiar paska 20mm x 194,4mm 22mm x 219,7mm 26mm x 219,7mm 22mm x219,7mm 20mm x 194,4mm 22mm x 219,7mm 26mm x 219,7mm
Obsługa częstotliwości wielopasmowych Tak Nie
Wgrane mapy TopoActive / Możliwość dogrania przez Wi-Fi Możliwość pobranie / W modelach Sapphire już wgrane Wgrane tylko w modelach Pro i Sapphire Wgrane
Muzyka Tak Tylko w modelach Pro i Sapphire Tak
Pamięć wewnętrzna 16GB / Modele Sapphire 32GB 16GB / Wersja Sapphire 32GB 64MB / W modelach Pro i Sapphire 32GB 32 GB
Czas działania baterii Tryb zegarka do 11 dni/14 dni z doładowaniem solarnym Tryb GPS do 37 godzin/46 z doładowaniem solarnym Tryb ekspedycyjny do 26 dni/43 dni z doładowaniem solarnym Tryb zegarka do 18 dni/22 dni z doładowaniem solarnym. Tryb GPS do 57 godzin/73 godziny z doładowaniem solarnym. Tryb ekspedycyjny do 40 dni/ 74 dni z doładowaniem solarnym Tryb zegarka do 28 dni/37 dni z doładowaniem solarnym. Tryb GPS do 89 godzin/122 godziny przy doładowaniu solarnym. Tryb ekspedycyjny 62 dni/139 z doładowaniem solarnym Tryb zegarka do 16 dni. Tryb GPS 42 godziny. Tryb ekspedycyjny 21 dni Try zegarka do 9 dni/10,5 dnia z doładowaniem solarnym. Tryb GPS 25 godzin/28 godzin z doładowaniem solarnym. Tryb ekspedycyjny do 34 dni/59 dni z doładowaniem solarnym Tryb zegarka do 14 dni/16 dni z doładowaniem solarnym. Tryb GPS 36 godzin/40 godzin z doładowaniem solarnym. Tryb ekspedycyjny 48 dni/80 dni z doładowaniem solarnym Tryb zegarka do 21 dni/24 dni z doładowaniem solarnym. Tryb GPS 60 godzin/66 godzin z doładowaniem solarnym. Tryb ekspedycyjny 46 dni/56 dni z doładowaniem solarnym
Nadgarstkowy pomiar tętna 4 generacja 3 generacja
Wgrane aplikacje sportowe Ponad 30 aktywności Ponad 20 aktywności
Wbudowana latarka Dostępna tylko w modelu 7x Nie Nie
Muzyka Tak Tylko w modelach Pro i SapphirePolecane produkty