RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!!

NOWY GARMIN EDGE 540 Solar I EDGE 840 Solar PORÓWNANIE I CHARAKTERYSTYKA MODELI

22-04-2023

W sam raz na otwarcie sezonu rowerowego GARMIN wypuścił długo oczekiwane komputery rowerowe serii EDGE 540 i EDGE 840. Za jednym razem odświeżono obydwie serie, które jak wiemy, są bardzo do siebie podobne, jednak w niektórych obszarach znacząco się różniące. Trzeba przyznać, że istniejące na rynku modele EDGE 530 i EDGE 830 znalazły wielu nabywców i zadowolonych użytkowników, z ciekawością czekaliśmy więc na to, co w kolejnych modelach zaprezentuje GARMIN. Postaramy się tutaj krótko przedstawić najważniejsze cechy i zmiany nowych komputerów rowerowych GARMIN a także porównamy je pod kilkoma względami.

WERSJE URZĄDZEŃ

Nie trudno było się domyśleć, że idąc za trendem, w nowej serii znajdziemy wersję z doładowaniem solarnym. Zarówno seria Edge 540 jak i Edge 840 posiada odmianę z oznaczeniem Solar, czyli z doładowaniem solarnym. Pisaliśmy już kiedyś, przy okazji opisywania Forerunner’a 955, że urządzenia rowerowe są chyba jedynymi, w których doładowanie solarne ma jakiś większy sens. Wynika to z tego, iż praktycznie przez cały czas użytkowania urządzenia jest pełna ekspozycja na promienie słoneczne. W przypadku zegarków już tak dobrze nie jest. Zarówno Edge 540 Solar jak i Edge 840 Solar poprzez funkcję doładowania słonecznego zyskują dodatkowo około 6h czasu pracy. Przy wyjściowych 26h w trybie zwykłym daje to jakieś 20% dodatkowego czasu pracy. Dużo? Kwestia punktu widzenia. Sumarycznie wychodzi nam około 32h ciągłej pracy na GPS. Zakładając, że katalogowego czasu pracy nie osiągniemy praktycznie nigdy, albo w idealnych warunkach, to wersja bez solara może mieć problem w przypadku np. wyścigów 24h. A w takim całodobowym wyścigu, wersja z solarem może już sobie poradzić. Jak więc widać, jakiś sens czy praktyczne zastosowanie możemy bez problemu znaleźć. Jest jeszcze tryb oszczędzania baterii, w którym teoretycznie urządzenie ma pracować 60h, ale w tym trybie znacznie ograniczamy możliwości zbierania danych przez urządzenie.

Podobnie jak w przypadku modelu Edge 1040, tak i tutaj mamy do wybory trzy warianty urządzeń, zarówno Edge 540 jak i Edge 840:

 1. Edge 540 wraz z uchwytami do montażu
  Edge 840 wraz z uchwytami do montażu
 2. Edge 540 w wersji bundle, czyli z uchwytami, czujnikami tętna, kadencji i prędkości
  Edge 840 w wersji bundle, czyli z uchwytami, czujnikami tętna, kadencji i prędkości
 3. Edge 540 w wersji Solar z uchwytami do montażu
  Edge 840 w wersji Solar z uchwytami do montażu

Każdy może więc znaleźć wersję, która spełni jego oczekiwania. Tak naprawdę kupując nawet podstawową wersję, zawsze możemy dokupić osobno czujniki będące w komplecie w wersji Bundle.WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Jeśli chodzi o gabaryty urządzenia, to teoretycznie się wiele nie zmieniło. W dalszym ciągu są to urządzenia o kompaktowych rozmiarach i dla większości z nas wystarczająco dużym wyświetlaczu. Jednak w przypadku wyświetlacza nastąpiła mała zmiana. W obydwu seriach w dalszym ciągu mamy do dyspozycji 2,6 cala jednak znacząco zmieniły się proporcje wyświetlacza. Stał on się teraz bardziej kwadratowy. Czy to dobrze? Nam się wydaje że poprawiła się jednak czytelność podawanych danych. Zmiana więc na plus.

Dużą zmianą, zdecydowanie pozytywną jest sposób obsługi EDGE 840 / 840 solar. Jak wiemy z wcześniejszych modeli, serie EDGE 510 /520 / 530 zawsze była obsługiwana przyciskami a serie 810 /820 / 830 zawsze była dotykowa. Tak też pozostało. Jednak producent zdecydował się na mały ukłon w stronę posiadaczy EDGE 840, gdyż w tym modelu możemy obsługiwać interfejs zarówno przez dotyk ale również przyciskami jak w serii 540! Jest to zupełna nowość, ale jakże przydatna. Jest to podobny ruch jak w przypadku zegarków Fenix. Dotychczas, w poprzednich modelach, zawsze były do dyspozycji jedynie przyciski, a od serii 7 mamy już do dyspozycji i dotyk i przyciski.

Kolejną sporą zmianą, tym razem chyba na minus jednak, jest pozbawienie urządzeń slotu kart pamięci. Teoretycznie urządzenia mają sporą pamięć, bo EDGE 540 16GB a EDGE 840 32GB, jednak brak slotu komplikuje nieco instalację dodatkowych map. Co dziwne, szczególnie uciążliwe jest to w przypadku EDGE 840, który ma większą pamięć. W urządzeniu tym są zainstalowane 3 mapy, całej Europy i tak naprawdę nie ma już miejsca na dogranie choćby jednej małej mapy Polski. By to zrobić, trzeba najpierw usunąć jedną z trzech wgranych map, poprzez Garmin Express, a następnie dopiero dograć inną mapę. Chyba jednak jest to małe niedopatrzenie ze strony producenta. Slot na karty pamięci rozwiązałby ten problem.

W skrócie właściwości fizyczne przedstawiamy poniżej:

 • wymiary w mm: 57.8 x 85.1 x 19.6 mm (2.3″ x 3.4″ x 0.8″)
 • waga: 84.9 g
 • menu w języku polskim
 • wodoszczelność: IPX7
 • wyświetlacz: Ekran o przekątnej 2.6″ (66 mm)
 • czas pracy baterii: do 32 godzin
 • systemy satelitów: GPS, Glonass, Wielopasmowa sieć GNSS
 • wysokościomierz barometryczny
 • czujnik oświetlenia otoczenia
 • pamięć: 16 GB
 • ładowanie energią słoneczną
 • możliwość ładowania w czasie jazdyFUNKCJE

W nowych urządzeniach pojawiło się sporo nowych funkcji. Mówimy tu zarówno o możliwościach urządzenia jak i funkcjach związanych z analizą treningu czy jazdy. Jeśli chodzi o podstawą funkcjonalność urządzeń, to w dalszym ciągu jest prosty podział. Seria EDGE 540 posiada mapę, ale nie ma możliwości wyszukiwania adresów oraz wyznaczania tras na urządzeniu, a seria EDGE 840 / 840 Solar taka funkcję ma. To jest chyba najistotniejsza funkcja różniąca te dwa urządzenia prócz obsługi dotykowej (840) czy jedynie przyciskami (540).

 

W nowych seriach GARMIN EDGE 540 Solar oraz Edge 840 Solar znajdziemy m.in. takie funkcje:Ładowanie solarne

Szkiełko ładujące Power Glass™w wersji Solar wydłuża czas pracy baterii i zapewnia do 32 godzin intensywnej pracy lub do 60 godzin w trybie oszczędzania baterii.

Wielopasmowy GNSS

Technologia wielopasmowego GNSS zapewnia większą dokładność pozycjonowania i pozwala znaleźć drogę nawet w najtrudniejszych warunkach.

Spersonalizowane wskazówki treningowe

Codzienne wskazówki treningowe oraz spersonalizowane plany treningowe dostosowują się2 do kondycji użytkownika w oparciu o aktualne obciążenie treningowe, regenerację i nadchodzące zawody.

Power guide

Funkcja Power Guide umożliwia lepsze zarządzanie wysiłkiem, sugerując docelowe wartości mocy podczas całej trasy.Real Time Stamina

Funkcja Real-time Stamina2 pozwala sprawdzić zapasy sił podczas wysiłku.

Poziom wytrenowania

Pozwala określić mocne strony kolarskie i porównać swoje umiejętności z wymaganiami konkretnej trasy. Dzięki temu można skupić się na treningu i doskonaleniu w odpowiednich obszarach.

Planer podjazdów ClimbPro

Pozwala podejrzeć profil i stopień nachylenia nadchodzących podjazdów, aby lepiej rozłożyć siły. Funkcja ClimbPro jest dostępna podczas każdej jazdy – nie trzeba planować wcześniej kursów; działa na urządzeniu Edge i w aplikacji Garmin Connect™ na smartfonie.Ponadto zaktualizowano działanie dotychczasowych funkcji:

 • zaktualizowana konfiguracja - Uproszczona konfiguracja i udoskonalony interfejs sprawiają, że dostęp do potrzebnych informacji, tras i narzędzi oraz dostosowanie pól danych jest szybkie i łatwe - bezpośrednio z poziomu urządzenia Edge lub ze sparowanego kompatybilnego smartfona.
 • czas pracy baterii - Więcej jazdy, mniej ładowania. Modele bez ładowania solarnego pozwalają na 26 godzin pracy baterii w trybie intensywnego zużycia oraz do 42 godzin w trybie oszczędzania baterii.
 • zaktualizowane mapy - Udoskonalone mapy dostosowane do rodzaju jazdy, na których można znaleźć popularne trasy i szlaki oraz wyszukiwać ciekawe punkty. Możliwa jest bezpłatna wymiana map na inne regiony za pomocą aplikacji Garmin Express™.
 • kompatybilność z urządzeniami Varia - Komputery rowerowe Edge serii 540/840 można sparować z radarami Varia i inteligentnymi światłami, aby dobrze widzieć i być widocznym.
 • nawet 60 godz. działania baterii na jednym ładowaniu w trybie oszczędzania baterii.
 • najwyższa dokładność pozycjonowania dzięki wielopasmowej technologii GNSS.
 • dynamika MTB
 • przeliczanie kursu poza trasą - Możliwość zapauzowania wskazówek nawigacyjnych i powiadomień o zjechaniu z trasy, na czas eksplorowania szlaków poza wyznaczoną trasą. Po powróceniu na wcześniej wybraną trasę, Edge wskaże właściwą drogę.
 • wykrywanie wypadków - W razie wypadku na drodze lub w terenie, urządzenie automatycznie wyśle wiadomość z lokalizacją4 do predefiniowanych kontaktów alarmowych
 • sesje livetrack - Sesję LiveTrack można uruchomić bezpośrednio z komputera rowerowego Edge, aby umożliwić bliskim śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym4, a także wyświetlać całą zaplanowaną wcześniej trasę.
 • możliwość sprawdzenia na bieżąco danych o wytrzymałości, aby poznać zapasy sił.
 • łączność: Bluetooth, ANT+, Wi-Fi
 • stan wytrenowania
 • find my edge
 • sterowanie muzyką
 • prognoza pogody
 • wykrywanie incydentów
 • asystent odpoczynku
MAPY

Tutaj też się nieco podziało. Tym razem Garmin postanowił trochę „namieszać” i tak naprawdę w żadnym z urządzeń nie mamy jednej mapy całej Europy. W tej chwili Europa została podzielona tak naprawdę na trzy regiony i w serii EDGE 540 mamy wgrane dwa regiony Europy a w serii Edge 840 mamy 3 mapy dające łącznie teren całej Europy. W jakim celu to zrobiono? Ciężko stwierdzić. Być może w celu przyspieszenia działania urządzenia. Ale zrodziło to jednak problem, o którym wspominaliśmy wcześniej (z wgrywaniem dodatkowych map).

W szczegółach wygląda to następująco:

ZASIĘG MAP WG REGIONÓW:

Urządzenia Edge 540 i 840 mają fabrycznie wgrane mapy Garmin Cycle Maps, które można łatwo wymienić na inny region za pomocą bezpłatnego programu Garmin Express™. Wbudowane mapy Garmin wg regionów:

 • EDGE 540, EU WEST - Zachodnia i Środkowa Europa
 • EDGE 540, EU EAST - Środkowa i Wschodnia Europa
 • EDGE 840, EU - Zachodnia, Środkowa i Wschodnia Europa, Ameryka Północna

Mapa zasięgu Edge 540/830PODSUMOWANIE

Komputery rowerowe serii Garmin EDGE 540 / 540 Solar oraz EDGE 840 / 840 Solar to z pewnością urządzenia na najwyższym poziomie. Zresztą nawet zawodowi kolarze Pro Tour korzystają z tych liczników. Możliwościami oraz funkcjami zadowolą każdego, nawet najbardziej wymagającego użytkownika. GARMIN dba cały czas, żeby udoskonalać swoje produkty i żebyśmy mogli korzystać z nich z największą przyjemnością. Na pewno każda nowa odsłona doskonale znanych urządzeń wnosi coś nowego. Nie zawsze przełomowego, ale jednak zawsze jest lepiej. Wiec pytanie czy warto jeszcze myśleć o poprzednich seriach wydaje się mieć prosta odpowiedź. Jednak jak zawsze jest małe „ale”… Na tą chwilę różnica w cenie pomiędzy seriami EDGE 530 a 540 oraz EDGE 830 a 840 sięga kilkuset złotych. Wielu z nas zastanowi się, czy warto dopłacać tą różnicę. Każdy będzie miał swoje, zazwyczaj słuszne argumenty za swoją odpowiedzią. My jednak jesteśmy zawsze zwolennikami postępu i pójścia w przód i będziemy zachęcać do urządzeń nowszych.

A dla naszych klientów, którzy dotrwali do końca tego artykułu mamy na zachętę małą niespodziankę. Przygotowaliśmy dla Was rabat 3% na zakup dowolnego licznika rowerowego z serii Edge 540 / 840 poprzez naszą stronę. Wystarczy wpisać przy zamówieniu w polu „Wprowadź kod rabatowy” hasło EDGESPORTIVO. Cena urządzenia zmniejszy się automatycznie o 3% :)PORÓWNANIE MODELI

  Edge 830 Edge 540/Edge 540 Solar Edge 840/Edge 840 Solar Edge 1040 Solar
OGÓLNE        
Ładowanie solarne   Tylko wersja Solar Tylko wersja Solar
Rodzaj wyświetlacza Czytelny w świetle słonecznym transreflektywny MIP Czytelny w świetle słonecznym transreflektywny MIP Czytelny w świetle słonecznym transreflektywny MIP Czytelny w świetle słonecznym transreflektywny MIP
Metoda obsługi Ekran dotykowy Przyciski Ekran dotykowy przyciski Ekran dotykowy
Czas pracy baterii - intensywne zużycie Do 20 godzin Standard: Do 26 godzin / Solar Do 32 godzin Standard: Do 26 godzin / Solar Do 32 godzin Do 45 godzin
Czas pracy baterii - oszczędzanie baterii Do 40 godzin Standard: Do 42 godzin / Solar Do 60 godzin Standard: Do 42 godzin / Solar Do 60 godzin Do 100 godzin
Wielopasmowa obsługa sieci satelitarnych  
GPS/GLONASS/ Galileo/ BeiDou
Pamięć wewnętrzna 16 GB 16 GB 32 GB 64 GB
Akcelometr
Czujnik światła otoczenia
ANT+ ® /BLUETOOTH ® /Wi Fi ®
Mapy Garmin Cycle Map Garmin Cycle Map Garmin Cycle Map Worldwide Garmin Cycle Map
Wbudowana aplikacja Trailforks
TRENING/ZAWODY        
Spersonalizowane wskazówki treningowe  
Funkcja Power Guide  
Real Time Stamina  
Cycling ability  
Wyszukiwanie adresów    
Pułap tlenowy Asystent regeneracji
Wyznaczanie tras na urządzeniu    
Dynamika MTB
Kompatybilność z trenażerami
Planer podjazdów ClimbPro  
Integracja z Trailforks  
Codzienne wskazówki treningowe  
BEZPIECZEŃSTWO/ŁĄCZNOŚĆ        
Kompatybilność z urządzeniami inReach ®
Pogoda
Inteligentne powiadomienia
Wykrywanie wypadków Na drodze Na drodze i off road Na drodze i off road Na drodze
Funkcja LiveTrack
Funkcja GroupTrack