RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!!

GARMIN FORERUNNER 965 – CO NOWEGO I CZY WARTO KUPIĆ?

13-03-2023

Niecały rok temu Garmin zaprezentował nowy model topowego Forerunnera 955. Był to swojego rodzaju przełom, gdyż pierwszy raz w historii serii, dostała ona dotykowy ekran. Minęło kilkanaście miesięcy i Garmin zaskoczył nas ponownie wypuszczając na rynek zupełnie nowego FORERUNNERA 965. Jest to o tyle zaskoczenie, że przyzwyczailiśmy się do około dwuletniego interwału pomiędzy następcami danego modelu. Czy to ma jakiś większy sens? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w subiektywnym naszym odczuciu.

 

GARMIN FORERUNNER 965 - CO NOWEGO?

Jak na nowy model, można by napisać, że zmian jest niewiele. Ale czy aby w tym przypadku mniej nie znaczy więcej?

Wyświetlacz

W nowym, topowym zegarku z GPS do triathlonu i biegania mamy w tej chwili dotykowy wyświetlacz AMOLED. Jest to chyba największa zmiana w stosunku do poprzednika. Na rynku smartwatchy nie da się w tej chwili uciec od wyświetlaczy AMOLED. Praktycznie wszyscy producenci oferują swoje sportowe zegarki z tego typu wyświetlaczami. GARMIN już z powodzeniem wprowadził tego typu wyświetlacz we flagowym modelu EPIX 2, z tym, że w najnowszym Forerunner 965 mamy jeszcze większy wyświetlacz, który został zamknięty w kopercie 47,1mm × 47,1mm o przekątnej  1,4 cala i rozdzielczości 454 x 454 pixeli. Z pewnością ułatwi to obsługę urządzenia, zwłaszcza osobom, które wzrok mają już nie najlepszy. Poza tym zostały oczywiście przyciski o tradycyjnym układzie.

 

Design

Tu chyba również podziało się sporo. O ile o poprzednich Forerunnerach można było powiedzieć, że „wieje lekko nudą” jeśli chodzi o design, tak w modelu FORERUNNER 965 zdecydowanie postawiono na nowoczesny, smukły design. Zegarek występuje w trzech wersjach kolorystycznych: czarny, mleczny kwarc oraz czarny z żółtym paskiem. Sportowy zegarek z GPS GARMIN Forerunner 965 ma tytanowy bezel, co zdecydowanie dodaje mu uroku i nadaje eleganckiego wyrazu. Dwukolorowe, wymienne paski ożywiają dodatkowo całość. Naszym zdaniem urządzenie prezentuje się rewelacyjnie.

 

Nadgarstkowy pomiar dynamiki biegu

Zaawansowane pomiary dynamiki biegu, w tym mocy biegowej, czasu kontaktu z podłożem, długości kroku i odchylenia pionowego można w najnowszym Forerunner 965 otrzymać bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów! Do tej pory tego typu skomplikowane dane można było otrzymać korzystając równocześnie z czujnika tętna HRM Run lub HRM PRO. Teraz wykorzystując nadgarstkowy pomiar tętna i akcelerometr wbudowany w urządzenie otrzymamy te wszystkie dane.

 

Stosunek obciążenia treningowego

Monitorowanie stosunku obciążenia krótkoterminowego do średnioterminowego, ułatwia równoważenie obciążeń treningowych aby zapewnić rozwojowy trening oraz minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji lub przeciążenia.

 

Czas pracy baterii

I teraz prawdziwa REWELACJA! Nowy GARMIN Forerunner 965 z ekranem AMOLED ma deklarowany czas pracy na baterii w trybie smartwatcha aż …23 dni!!! To prawdziwy przełom jeśli chodzi o zegarki z wyświetlaczem AMOLED. Konkurencja chyba do teraz nie może się otrząsnąć z szoku. Już EPIX 2 pracował na baterii kilkukrotnie dłużej niż konkurencji bo około 7 dni. Dla porównania podamy, że Apple Watch czy smartwatche Samsunga działają z wyświetlaczem AMOLED od 1 do maksymalnie 3 dni. A tutaj mamy do 23 dni! To jest prawdziwy nokaut konkurencji jeśli chodzi o czas pracy na baterii zegarka z AMOLED i to przy tak dużym wyświetlaczu. Inżynierowie GARMIN wspięli się na prawdziwe wyżyny osiągając taki wynik. I to może być co przekona ostatnich niezdecydowanych, do urządzeń z wyświetlaczem AMOLED. Czyli w domyśle mówiąc użytkowników serii Fenix 7. Nikt nie zaprzeczy, że tego typu wyświetlacze są znacznie lepsze, wyraźniejsze i czytelniejsze. Do tej pory jednak przeważał aspekt czasu pracy na baterii. Mając do wyboru zwykły wyświetlacz w Fenix 7 i czas pracy na baterii około 3 tygodni, a Amoled w Epix 2 i siedem dni pracy, dla większości wybór był oczywisty. Teraz już nie będzie tak łatwo. W trybie GPS też jest całkiem nieźle bo do 31 godzin pracy.

 

Garmin Forerunner 965 - czego nie ma?

Żeby nie było tak idealnie, piszemy też czego w nowym Forerunnerze 965 brakuje. Choć nie do końca jesteśmy przekonani czy to aż taka wada. Nie ma mianowicie doładowania solarnego. Jednak z dotychczasowej praktyki wiemy, że ta funkcja chyba nie do końca się sprawdza, a przynajmniej nie do końca wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Doładowanie solarne (nie ładowanie), wydłuża czas pracy na baterii o około 5-10%. Czy to dużo? Naszym zdaniem zdecydowanie nie. Czy warto dopłacać do tego w zegarkach? To już kwestia indywidualna. Pamiętajmy tylko, że to nie jest ładowanie, czy nie naładujemy zegarka promieniami słońca. Możemy jedynie opóźnić jego rozładowywanie. Poza tym, w naszych warunkach atmosferycznych, ekspozycja na słońce jest dość skromna, bo przez ¾ roku zazwyczaj zegarek mamy schowany pod długim rękawem bluzy. Co innego solar w urządzeniach rowerowych, ale to już inna bajka..,

 

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE

 

WBUDOWANE MAPY

Precyzyjne wskazówki nawigacyjne, wbudowane kolorowe mapy oraz wielopasmowy GPS pomogą znaleźć odpowiednią trasę.

OCENA GOTOWOŚCI TRENINGOWEJ

Ocena gotowości treningowej opiera się na analizie jakości snu, regeneracji, obciążenia treningowego oraz statusie zmienności tętna i określa, czy użytkownik jest gotowy na intensywny wysiłek, aby trening był jak najbardziej efektywny.

WIDGET WYŚCIGU I CODZIENNE WSKAZÓWKI TRENINGOWE

Codziennie wskazówki treningowe generowane są na podstawie planowanego biegu i trasy, które można wpisać do aplikacji Garmin Connect™, a następnie wyświetlić widżet wyścigu na zegarku. Są modyfikowane po każdym biegu na podstawie osiąganych wyników i sugerowanego czasu regeneracji.

 

WIĘCEJ AKTYWNOŚCI

Przełączanie pomiędzy wbudowanymi profilami aktywności (w tym m.in. triathlon, duathlon, trening zakładkowy i pływanie) za pomocą jednego przycisku. Istnieje także możliwość tworzenia własnych profili multisportowych.

STAN WYTRENOWANIA

Korzystając ze wskaźników takich jak status zmienności tętna i historia ostatnich treningów, można uzyskać informacje o ogólnym obciążeniu organizmu i stanie wytrenowania. Dzięki temu użytkownik będzie wiedzieć, czy trenuje efektywnie, za lekko, a może zbyt intensywnie.

ŚLEDZENIE I BEZPIECZEŃSTWO

Funkcje śledzenia i bezpieczeństwa, w tym wykrywanie wypadków (podczas wybranych aktywności na świeżym powietrzu) i Assistance, po sparowaniu z kompatybilnym smartfonem wysyłają wiadomość z bieżącą lokalizacją użytkownika do wybranych kontaktów. Wymaga konfiguracji i dostępu do sieci komórkowej.

 

RAPORT PORANNY

Poranny raport tuż po przebudzeniu wyświetla informacje o statusie zmienności tętna oraz wskazówki na temat regeneracji i treningów, a także zaawansowaną ocenę jakości snu.

DOSKONAŁA DOKŁADNOŚĆ

Wielopasmowe GNSS z technologią SatIQ™ zapewniają doskonałą dokładność określania lokalizacji w trudnych warunkach, a jednocześnie optymalizują czas pracy baterii urządzenia.

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE GARMIN PAY™

Zostaw karty i gotówkę w domu: płatności zbliżeniowe Garmin Pay™ pozwalają na szybkie i wygodne płatności (w wybranych bankach na określonych obszarach).

 

MUZYKA W ZEGARKU

Dzięki 32 GB pamięci wewnętrznej można pobrać na zegarek wiele godzin muzyki, w tym playlisty ze Spotify, Amazon Music lub Deezer (może być wymagana subskrypcja) i połączyć z bezprzewodowymi słuchawkami, aby słuchać bez telefonu.

APLIKACJA GARMIN CONNECT

Możliwość sprawdzenia informacji o swoim zdrowiu i kondycji oraz łączenia się i rywalizowania ze znajomymi, a także brania udziału w wyzwaniach, aby zdobywać odznaki - wszystko to i wiele więcej znaleźć można w darmowej aplikacji Garmin Connect™.

 

Podsumowanie

Jak więc widać, jest nad czym myśleć. Naszym zdaniem jest to propozycja na pewno warta przemyślenia zarówno dla tych, którzy szukają najlepszego zegarka do sportu, triathlonu i wielu innych dyscyplin, jak i dla tych, którzy szukają designerskiego smartwatcha z rewelacyjnym wyświetlaczem. Dla wszystkich, którzy dotarli do tego miejsca w naszym artykule, przygotowaliśmy specjalną ofertę. Mamy dla Was kod rabatowy o wartości 3% na dowolnego Forerunnera 965 z naszej oferty:

Wystarczy po dodaniu koszyka, że wpiszesz kod: FR965 i cena zmniejszy się o 3%. A jak to mówią „stówka piechotą nie chodzi :)”