RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!! RATY 0%!!!

GARMIN FENIX 5X PLUS - w czym pomoże nam pulsometr?

14-03-2019
Garmin Fenix 5x Plus ma najdłuższy czas pracy na baterii. Do 33h na GPS, a do 70h w trybie Ultra Track (oszczędnie łapie sygnał). Trybie smartwatch  do 20 dni. Co czyni go liderem wśród innych znanych marek smartwatchy. Fenix 5X plus to przede wszystkim pulsometr treningowy, stworzony do długotrwałych intensywnych wysiłków, lecz nie tylko. Posiada wbudowany czujnik tętna oraz pulsoksymetr do pomiaru tlenu we krwi, który może przydać się nie tylko podczas sportów alpinistycznych, ale chociażby dla osób, które mają problem z natlenieniem organizmu. W niektórych przypadkach, np. gdyby natlenienie było niskie, warto byłoby się zastanowić czy coś jest nie tak, np. stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu było by zbyt wysokie, poziom natlenienia we krwi by nam spadł. Myśle, że warto byłoby pulsoksymetru użyć, gdyby nasze samopoczucie zaczęło spadać z niewiadomych przyczyn.
 
 
 
Z pewnością tętno z nadgarstka nie jest tak dokładne jak z klatki piersiowej, zatem jeżeli zależy nam na dokładnym tętnie podczas grania w tenisa, treningu na siłowni, warto byłoby się zaopatrzyć w zewnętrzny czujnik tętna.
 
 
 
Optyczny pomiar tętna najlepiej sprawdza się w przypadku treningów statycznych lub charakteryzujących się jednorodnymi ruchami ręki. Przepływ krwi przez nadgarstek jest wtedy stabilny i niezakłócony. W przypadku aktywności, gdzie występują liczne, nieregularne wymachy rąk (np. tenis, squash czy trening siłowy, crossfit itd) pomiar może być zaburzony, co wynika z nierównego przepływu krwi w miejscu pomiaru. Dane przesyłane przez czujnik tętna nie powinny być interpretowane jako pomiar medyczny, nie należy też używać ich do diagnozowania.